KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13956764
nr 1395 6764
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Fors. Ej signerad. Olja på duk, 62x82, yttermått inklusive ram: 84x106 cm
Kondition: skadad, färgbortfall
Utrop:
4.000 kr
Såld:
3.600 kr
måndag 3 maj 2021
kl 20:53:49
29/4 20:32:35
3.400 kr
2/5 08:30:25
Hackefors Porslins AB
Porslinsfabrik grundad i Linköping 1929.
Orrefors glasbruk
Glasbruk anlagt i Småland 1898.
Alsterfors glasbruk
Alsterfors var ett glasbruk etablerat 1886 och avveklat 1980.
Johansfors glasbruk